Tue. Jan 19th, 2021

Исхрана

Кога сте жедни и имате потреба од хидратација после интензивна активност, како што се трчање, возење велосипед или тренинг во теретана, лесно е да посегнете... Read More
Јагоди, портокали, манго Витамин Ц го зајакнува имунитетот, но го подобрува и лошото расположение .  Овој моќен антиоксиданс се покажа како одлично оружје во борбата против депресијата,... Read More
Подолу се дадени 10 намирници што можете да ги јадете после тренингот: Грчки јогурт – Има двојно повеќе протеини од редовниот јогурт и е одличен извор... Read More
На белиот леб може да му недостасува на здрави состојки содржани во нејзиниот “роднина”  со потемна боја , но се чини дека тоа на нас... Read More
Вашите бицепси не е единствено нешто што протеините ги зголемуваат. „Потребни ви се протеини за да ги изградите сите компоненти на вашиот имунолошки систем“, вели Даун Џексон Блатнер, автор... Read More
За кикириките велат експертите, дека се голем извор на енергија и содржат мноштво на витамини и минерали, плус протеини. Погледнете што има во кикириките и какви... Read More
Протеините се важен дел од исхраната, бидејќи како макронутриенти тие се составен дел на клетката. Имено, тие ги обезбедуваат потребните аминокиселини за нормално функционирање на... Read More
Идејата дека спортистите, боксерите и бодибилдерите треба да јадат сирови јајца е еден од најчестите митови за исхраната. Верувањето дека живите јајца се подобар и поздрав... Read More