Tue. Sep 26th, 2023

Нутриционизам

Состојки 400гр црн грав , исцеден 2 поголеми бебе спанаќ , грубо сецкани 500 гр  домати , сецкани на големи парчиња ½ краставица , преполовена по должина, семки извадени и исечени... Read More
Јајцата се една од најхранливите намирници што можете да ги јадете и тие се одличен извор на висококвалитетни протеини и многу други основни хранливи материи. Сепак,... Read More
ЈАДЕТЕ ПОВЕЌЕ ПРОТЕИНИ Протеинот е најполнителната хранлива материја бидејќи го спречува гладот, а истовремено помага и во градењето мускулна маса (која ги согорува мастите). Јадењето високо-протеинска... Read More
Црешите не само што се вкусни, тие се преполни со моќни витамини и минерали . Тие се одличен извор на влакна кои ја подобруваат функцијата на цревата и помагаат во одржување... Read More
Многупати жолчката беше на обвинителна клупа, многупати беше слушната, обвинета, осудена на егзекуција од нашата исхрана, но има многу невистини и лошо протолкувани причинско-последични односи... Read More
Улогата на јаглехидратите (јаглехидратите) во тренинзите, здравјето и долговечноста е секогаш актуелна тема во теретаните и лабораториите. Многу бодибилдери следат многу ниска UH диета за да... Read More
Стрес, анксиозност, раздразливост, промени во расположението, депресија, замор, сето тоа се симптоми со кои луѓето се среќаваат во животот, особено сега во модерното време. Од друга... Read More
Многу почетници во светот на здравата исхрана на патот кон намалување на масните наслаги слушаат за познатиот дефицит на калории (внес на енергија помал од потребното). Значи, во... Read More
Едно од најчесто користените овошја кога се јаде веднаш после тренинг се бананите. Кога нутриционистите зборуваат за нив, 3 аспекти на нивната употребна вредност во исхраната... Read More