Фитнес тренингот на Роналдо: Секој може да има тело од соништата

Славниот играч на Реал Мадрид и репрезентативец на Португалија, Кристијано Роналдо веќе долги години ја има титулата еден од најдобрите фудбалери на светот. Меѓутоа, не само што е одличен спортист и фудбалер, Роналдо е човек со неверојатна физичка подготвеност.

Колку неговото тело е силно говори и фактот дека National Geographic направила документарец за него и ја тестирала неговата сила и неговите карактеристики.

Роналдо за себе не вели дека е поинаков, туку се смета само како повреден од другите.

 

„Пуштете ги приказните за генетика и метаболизам, секој може да има тело од соништата, но само под услов да се работи на него. Ако сте мрзливи и ако мислите дека постојат магични пилули кои ќе ви го овозможи тоа, тогаш никогаш нема да ја остварите вашата цел“, рече фудбалерот  кои ги советува младите дека клучот до успехот е само упорноста и истрајноста.

 

Роналдо според своите регуларни фудбалски способности тренира секојдневно по неколку часа во теретана. Тој најмногу ги работи вежбите за издржливост, бидејќи тие му се најпотребни за фудбалот. Исто така многу се фокусира на кардио вежбите и се труди да не биде премногу масивен, бидејќи како што вели тој масивноста го спречува движењето и ја смалува брзината.

 

Во продолжение можете да видите како изгледа еден тренинг на Роналдо, кои вежби ги прави и поради што е најдобриот спортист на сите времиња.

Проверете