Mon. Jul 4th, 2022

Исхрана

Тиквата пристигнала во Европа од Северна Америка, каде што ја одгледувале други домородци на тој континент. Благодарение на тоа, тиквата стана составен дел од националниот фолклор... Read More
Знаеме дека суплементацијата, во различни форми, е редовен „оброк“ после секој тренинг. Протеини, креатини, амино киселини… се некои од вообичаените производи кои ги користиме после тренинг... Read More
Витаминот Б1 (тиамин) е еден од 8-те витамини од Б-комплексот кои се неопходни за нормално функционирање на нервниот, мускулно-скелетниот и кардиоваскуларниот систем. Витаминот Б1 го зајакнува имунолошкиот... Read More
Состојки: 1 или 2  исечени  јаболка четвртина  шолја  овесно    брашно четвртина  шолја    протеин   ванила  ( или казеин) 1  цело јајце 1  белка 3  лажици млеко 1/2  лажица  цимет Подготовка: Ситно сечканите јаболка ги варим лесно во многу малку вода (доволно... Read More
Слободно јадете го за појадок со пржени јајца или вашата омилена шунка, намачкајте го со намаз од сирење или ставете авокадо, на кое само додадовте... Read More
Желбата за нездрава храна, без разлика дали е солена или слатка, е прекумерна и ирационална желба за одредена храна. За разлика од гладта, која може да... Read More
Кога зборуваме за здраво и силно тело, пред мора да се поврземе со исхраната. Правилната и добро балансирана исхрана е основа на здравјето и основна ставка... Read More
Без разлика дали вежбате наутро, преку ден или доцна навечер, за да ги оптимизирате резултатите, важно е добро да ги испланирате оброците што ќе го поддржат вашиот тренинг. Исто... Read More
Дали некогаш сте побарале стручни совети во врска со исхраната додека добивате индивидуализиран план со внимателно изработени оброци за целиот месец? Плановите за исхрана имаат свои добрите... Read More