Fri. Dec 9th, 2022

Нутриционизам

СПАНАЌ Кoга  морнарот Попај јаде спанаќ пука со енергија и здравје и тоа не е без причина. Овој зеленчук задоволува 200 дневни потреби за витамин К,... Read More
Се проценува дека 99 проценти од луѓето се дефицитарни во витамин К, а тој има витална улога во зајакнувањето на имунолошкиот систем, а недостаток дефинитивно... Read More
На телото му е потребен натриум за да одржи нормален баланс на течности во организмот, а неговото присуство е важно за мускулни контракции и релаксација... Read More
На пазарот има широк спектар на вегански – растителни протеини кои ќе ви ја обезбедат потребната количина на протеини. Билни наспроти животински протеин Производите од животинско потекло, како месо, јајца... Read More
Зачинетата храна е популарна низ целиот свет, од Индија преку Унгарија до Мексико, и сите се потпираат на чили пиперки и кари во прав. Но,... Read More
Верувајте ни, можете да јадете без здебелување и да ги помрднувате дупките во ременот. Само треба да ги следите следниве совети за детоксикација за да ги... Read More
Многумина од нас за Велигден ќе подготвуваат премногу варени јајца, сепак, колку долго можат да траат пред да се расипат? Варените јајца можат да се... Read More
Имено, според неодамнешната студија на Универзитетот во Хелсинки, Витаминот Ц би требало да ги отвори дишните патишта за да ги спречи кашлањето и шиштење кои... Read More
Лимонот е едно од најздравите плодови на планетата. Тој е преполн со хранливи материи и лимонска киселина ни помага да се бориме против бактериите и вирусите. Дали... Read More